Rokowania w nowotworze złośliwym odbytnicy z przerzutami

Proszę o konsultację. U ojca 73 l. zdiagnozowano: Nowotwór złośliwy odbytnicy C20. Niedokrwistość z niedoboru żelaza D50,0. Krwawienie z przewodu pokarmowego. Zalecono: Polprazol 20 1x na czczo. Npl odbytnicy - adenocarcinoma G2, przerzuty do węzłów chłonnych. Bad.PS1/2 WHO, bez objawów znacznego spadku masy ciała. W wyniku TK stwierdzono koncentryczny naciek odbytnicy na odcinku ok. 75 mm z wtórnymi zmianami meta w okolicznych węzłach chłonnych. Ściana jelita na tym poziomie grubości do 23 mm, światło jelita przewężone. Wokół opisywanej zmiany węzły chłonne okołonaczyniowe maks. śr. do 10 mm. Nie da się wykluczyć nacieku tylnej ściany gruczołu krokowego, która przez ciągłość jest objęta naciekiem pochodzącym z jelita grubego. We wniosku skierowano go do centrum onkologii na leczenie napromieniowaniem. Wizyta została umówiona, jednak na wstępie raczej wykluczono radio- i chemioterapię. Proszę o informację o ewentualnych możliwościach leczenia i rokowaniach. Tata jest osłabiony i lekarz właściwie nie widział możliwości leczenia operacyjnego na tym etapie i ze względu na wielkość guza.

Witam!

Zaawansowanie nowotworu jest najważniejszym czynnikiem rokowniczym. Różnice dotyczą leczenia przedoperacyjnego, techniki i zakresu operacji oraz postępowania po zabiegu. Rozumiem, że w przypadku Pana ojca nie stwierdzono przerzutów w narządach odległych - w takim wypadku z przytoczonego opisu można by zaklasyfikować nowotwór do stadium III (każdy rozmiar guza pierwotnego, obecne przerzuty w okolicznych węzłach chłonnych) lub IV (jeżeli guz nacieka okoliczne narządy - czego jak wynika z opisu nie można wykluczyć).
Leczenie stadium III z zajęciem okolicznych węzłów chłonnych, zwykle obejmuje chirurgiczne usunięcie guza i zastosowanie chemioterapii uzupełniającej.
Czasem radioterapia jest zazwyczaj stosowana w skojarzeniu z chemioterapią, przed lub po zabiegu operacyjnym.

Stadium IV, jest zwykle stadium nieoperacyjnym, chyba że guz powoduje krwawienie lub zablokowanie jelit. Standardowe leczenie polega na chemioterapii łączonej z terapią celowaną. 5-letnie przeżycie w zależności od zaawansowania klinicznego:
I stopień – 70%;
II stopień – 63%;
III stopień – 46%;
IV stopień – 12%.

Jednak statystyki nie zawsze odnoszą się do stanu rzeczywistego.
Pozdrawiam serdecznie!