Rokowanie w przypadku raka piersi w stadium zaawansowania IIB

Dzień dobry, uprzejmie proszę o informację o moich rokowaniach. Rak piersi prawej, 40 lat, operacja oszczędzająca 12 maja 2011, nie mam mutacji w genie BRCA1, mama zmarła na raka piersi. Wynik badania hist.-pat: - metastases carcinomatosa lymphonodi (1/9). Ognisko widoczne jedynie mokroskopowo o średnicy mniejszej niż 0.1cm - carcinoma infiltrans NOS mammae (G3) duofocale. Większe z ognisk o śr. 2,2 cm mniejsze do 0.2 cm w odległości ok. 1 cm od pierwszego. W obszarach obrzeża stwierdzono ogniska naciekania i destrukcji podścieliska. Margines odcięcia od strony powięzi wątpliwy - w linii cięcia oznakowanej tuszem nie stwierdzono ognisk raka, nie stwierdzono ogniska naciekania i destrukcji podścieliska. Margines odcięcia od strony powięzi wątpliwy - w linii cięcia oznakowanej tuszem nie stwierdzono ognisk raka, ale margines niezmienionych tkanek nie przekracza 0.3 cm. W badaniach IHC statusu receptorów: ER (-) score 0; PR (-) score 0; HER2/ NEU (1+) VENTANA ujemny Guz wg UICC pT2 (m2) pN1 mic (1/9) RO.

4 tygodnie po operacji rozpoczęłam chemioterapię - podano mi 3x FEC i 3x Taxorere, w odstępach 3 tygodni. Czułam się dobrze, po zakończeniu chemioterapii nie pojawiła się miesiączka. Wykonałam u ginekologa cytologię (grupa 1) i badanie USG - wszystko jest w porządku. 4 tygodnie po zakończeniu chemioterapii rozpoczęłam radioterapię (przed nią wykonano mi kontrolnie mammografię obu piersi) - podano fotonami X6 MeV dawkę 4500 cGy/g w 20 frakcjach i boost na obszar loży po guzie dawkę 1200 cGy/g w 6 frakcjach. Proszę o opinię.

Witam serdecznie!

Rozpoznano u pani raka piersi w stopniu zaawansowania IIB. Jest to dość wczesne stadium zaawansowania. Z uwagi na obecność przerzutów w węźle chłonnym oraz wysoki stopień złośliwości raka (G3) zadecydowano o zastosowaniu u Pani chemioterapii. Radioterapia jest elementem leczenia oszczędzającego (czyli bez usunięcia całej piersi, jak było to w Pani przypadku) - ma zapobiegać przede wszystkim wznowie miejscowej nowotworu.
Nowotwór nie posiada receptorów HER-2 co jest korzystne dla rokowania - nowotwory HER2 dodatnie zazwyczaj szybciej rosną i częściej dochodzi do wznowy nowotworu. Z drugiej strony, ujemne są także receptory estrogenowe i progesteronowe, co z kolei nie jest zbyt korzystne ze względu na brak możliwości zastosowania leczenia hormonalnego.
Rokowanie w każdej postaci raka piersi jest poważne. Wiadomo, że im wcześniej rozpoznany nowotwór (wcześniejszy stopień zaawansowania) tym szanse na pełne wyleczenie są większe. Trudno operować tutaj szansami w procentach, gdyż każdy pacjent choruje inaczej i biologia czyli właściwości nowotworu u każdego są inne. Obecność przerzutów do węzłów chłonnych pogarsza rokowanie, zazwyczaj wtedy częściej dochodzi do wznowy raka, aczkolwiek u Pani przerzut dotyczył tylko jednego węzła chłonnego.
Po zakończeniu terapii musi Pani pozostawać w kontakcie z onkologiem. Wizyty kontrolne powinny odbywać się przez pierwszy rok co najmniej raz na 3 miesiące. Gdyby zauważyła Pani jakiekolwiek objawy, które Panią niepokoją (dolegliwości bólowe kości, brzucha, objawy neurologiczne) wtedy trzeba z lekarzem skontaktować się wcześniej.
Uważam, że ma Pani duże szanse na wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie