Rokowanie w raku esicy

Rozpoznanie: Chemioterapia w trakcie (Z51.1). Rak esicy CS III (C18.7). Stan po laparotomii i wycięciu esicy. Nadciśnienie tętnicze. Hist-pat. SN 419-424 jelito z guzem, jelito od strony surowicówki Adenocarcinoma G2,pT3. SN 425-439 Węzły chłonne Carcinoma metastaticum 6/15, Lymphonodulitis reactiva 9/15. Zastosowanie lecznicze: Chemioterapia 31.01.2012 podano I kurs FOLFOX. Rozpoznanie patomorfologiczne: Fragment jelita o długości 10 cm. W świetle jelita o długości 2.5 od jednego z końców obecny guz obejmujący cały odwód ściany jelita na odcinku dłl. 3.5. Na przekrojach obecny białawy naciek dochodzący do otaczającej tkanki tłuszczowej. a w najgłębszych miejscach niemal do surowicówki. SN 415-416 Koniec I (bliższy guza): Hyperaemia. SN417-418 - Koniec II: Hypareamia. SN 419-424 Jelito z guzem, jelito od strony surowicówki: Adenocarcinoma G2, pT3. SN 425-439 - Węzły chłonne: Carcinoma metastaticum 6/15 Lymphonodulitis reactiva 9/15. Guz został wycięty. Jestem w trakcie chemioterapii, jutro mam drugi kurs, po której strasznie spuchła mi dłoń, nie dam rady ruszać ręką. Chcę wiedzieć jakie są rokowania, czy mój przypadek jest bardzo poważny? Jakie są szanse na wyleczenie? Dziękuję z góry.

Taki obraz wyniku badania histopatologicznego świadczy w skali TNM (T - guz, N - węzły chłonne, M - przerzuty odległe) o T3 czyli guz nacieka przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych bądź okołoodbytniczych N2 czyli przerzuty nowotworu w 4 i więcej regionalnych węzłach chłonnych i M0 czyli nie stwierdza się przerzutów odległych. Stopień zaawansowania klinicznego w przypadku T3N2M0 to III (skala jest IV-stopniowa) co rokuje jako 5-letnie przeżycie pacjenta w 40-60%. Niektóra literatura najnowsza podaje, że w przypadku aktywnego, odpowiednio dobranego leczenia skojarzonego w tym stopniu zaawansowania klinicznego (prawidłowy margines resekcyjności nowotworu - w Pani przypadku zachowany wraz z dobraną chemioterapią lub ewentualną radioterapią) przeżycie 5-letnie wynosi 80% (wynik jak na ten stopień zaawansowania bardzo dobry). W dzisiejszych czasach zwalczenie raka jelita grubego jest zadowalające. Jeśli jest Pani osobą w niezaawansowanym wieku, bez istotnych schorzeń dodatkowych (w Pani przypadku tylko nadciśnienie tętnicze), chemioterapia przebiegnie kompletnie szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.

Magdalena Mroczek

Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy lub odbytnicy.
Jest przyczyną 655.000 zgonów w ciągu roku na świecie. Co roku na raka jelita grubego zapada ponad 13.000 Polaków, z czego ponad 9.000 umiera.

Do najważniejszych objawów w raku jelita grubego należą: zmiana rytmu wypróżnień w ostatnich kilku miesiącach, krwawienie przy oddawaniu stolca,
stolce ołówkowate, niedokrwistość, osłabienie, pobolewania brzucha oraz utrata masy ciała.

Rokowanie w raku jelita ocenia się na podstawie klasyfikacji TNM. Skrót ten można rozwinąć następująco TNM (T - guz, N - węzły chłonne, M - przerzuty odległe). T3 oznacza, że guz nacieka przez warstwę mięśniową do warstwy podsurowicówkowej lub do niepokrytych otrzewną tkanek okołookrężniczych bądź okołoodbytniczych N2 czyli przerzuty nowotworu w 4 i więcej regionalnych węzłach chłonnych i M0 czyli nie stwierdza się przerzutów odległych. pTNM jest to z kolei klasyfikacja histopatologiczna, która oceniana jest na podstawie badania histopatologicznego pod mikroskopem. pT3 oznacza naciek przechodzący poza mięśniówkę właściwą do tkanek przedsurowicówkowych z określeniem głębokości: płytkie i nieprzekraczające połowy grubości oraz głębokie przekraczające połowę grubości tkanek przedsurowicówkowych. W węzłach chłonnych są przerzuty.

W Pani przypadku rokowanie jest dobre, szansa na 5 letnie przeżycie (jest to również jeden z parametrów w onkologii) wynosi ponad 80 proc. Jest Pani młoda, nie ma wielu chorób towarzyszących. U każdego pacjenta prognoza jest jednak oceniana indywidualnie i podawana bardzo ostrożnie. W medycynie niektóre rzeczy jest niezmiernie trudno przewidzieć niektóre rzeczy. W sprawie prognozy najlepiej będzie skontaktować siez onkologiem, który będzie mógł Panią zbadać i przez to lepiej ocenić stan.