Ropiejące oczy dziecka

Witam serdecznie. Mam 15-miesięcznego synka, u którego pojawiły się niedawno pewne problemy. W połowie kwietnia pojawił się katar (zielonkawy) i zaczęły bardzo ropieć oczka. Na zmianę raz jedno, raz drugie. Pojawiła się też gorączka, ale tylko na czole, reszta ciała była chłodna. Po natychmiastowej wizycie lekarz pogotowia stwierdził anginę ropną i przepisał antybiotyk. Nazajutrz nie było żadnych objawów. Nie było ropy w oczkach ani kataru, dziecko było energiczne i nie miało problemów z jedzeniem.

Lekarz rodzinny wykluczył anginę, ale miał podejrzenie alergii. Zalecił wapno, zyrtec i biodacynę. Wykonaliśmy wymaz z nosa na eozynofile i oznaczyliśmy IgG (po kilkudniowym odstawieniu zyrtec). Eozynofile ujemne, IgG za niskie na alergię (0,7). Wczoraj znowu pojawił się ten sam schemat, zaczęło silnie ropieć oko, potem pojawił się katar, a na końcu gorączka 37,5. Słyszałam o zapaleniu spojówek u dziecka. Czy takie objawy mogłyby pasować? Dziecko nie ma przekrwionych oczu, ale budzi się z zaklejonym okiem. Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zapalenie spojówek, o które Pani pyta (bakteryjne lub wywołane chlamydiami) objawia się obecnością śluzowo-ropnej lub ropnej wydzieliny w worku spojówkowym, przekrwieniem spojówek oraz niewielkim obrzękiem.

Proponuję udać się z dzieckiem do okulisty, aby ocenił charakter wydzieliny z oka, a przede wszystkim drożność przewodu nosowo-łzowego. Zatkanie tego przewodu powoduje stałe łzawienie oka oraz gromadzenie się w nim ropy, zwłaszcza przy ucisku okolicy wewnętrznego kąta oka. Może wystapić także ból, obrzęk, zaczerwienienie i wzrost temperatury.

Wśród przyczyn wymienia się wrodzoną niedrożność przewodu nosowo-łzowego, zakażenia bakteryjne przewodu, przewlekły stan zapalny, polipy w jamie nosowej i zatokach, urazy oka lub nosa.

Gdy doszło do niedrożności, stosuje się masaż woreczka łzowego. Polega on na dość silnym przyciskaniu wewnętrznego kącika do noska, z równoczesnym masowaniem w kierunku skrzydełek nosa. W przypadku infekcji stosuje się antybiotyki w postaci kropli do oczu lub nosa. Gdy metody zachowawcze są nieskuteczne, wdraża się leczenie chirurgiczne - sondowanie, czyli mechaniczne udrażnianie przewodu nosowo-łzowego.