Ropień na plecach i zielone kulki w wydzielinie ropnej

Witam.5latTemu wyskoczyl miRopien (absces)na plecach.Mialem juz ok.7 operacji polegajacych na czyszczeniu. Czesto pojawiaja sie w wydzielinie takie male zielone kulki. Podejrzewam ze to postac ropy, czy mam racje? W tej chwili jestem swiezo po kolejnej operacji wzdluz kregoslupa, rana zaczela sie otwierac i znowu wydobywaja sie te kulki.Ropa zajelaDwa kregi i mamZalozona stabilizacje i czekaja mnie implanty.Wyniki badan sa w porzadku a lekarze nie wiedza skad sie to bierze.Prosze o pomoc co to??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęstszą przyczyną ropni są gronkowce i paciorkowce, ale mogą być one wywołane także obecnością innej mikroflory. Do ogniska bakteryjnego w tkankach napływają komórki układu odpornościowego – neutrofile i makrofagi. Niszczą one bakterie na drodze fagocytozy (pochłaniania), po czym same ulegają rozpadowi z uwolnieniem enzymów proteolitycznych. Pod ich wpływem trawione są masy martwicze w obrębie ogniska bakteryjnego, a w ich miejsce powstaje biało-żółta lub żółto-ZIELONA wydzielina – ropa.