Ropień okolicy odbytu u 9-miesięcznego dziecka

Witam serdecznie! U mojego 9-miesięcznego dziecka lekarz chirurg zdiagnozował ropień okolicy odbytu. Ropień umiejscowiony jest na jednym pośladku mniej więcej od odbytu do worka mosznowego. Był twardy i widać było także, że jest dość głęboko. To miejsce jest także bardzo tkliwe. Lekarz zalecił antybiotyk Zinnat. po 2 dniach pojechaliśmy na kontrole. Lekarz zauważył, że ropień się trochę zmniejszył, od dołu robił się bardziej miękkim, twarde miejsce jest już bardziej w okolicy jąderek. Lekarz zalecił dalszą antybiotykoterapię. Ropień się nie wybił, ropa nie ucieka przez odbyt. Kolejna kontrola i lekarz w dalszym ciągu zaleca branie antybiotyku, gdyż mówi, że ropień się upłynnia, czy rozmięka, jest mniejszy. Za 3 dni znowu do kontroli. Zastanawia mnie, czy leczenie jest dobre, czy antybiotykoterapia jest wystarczająca, czy nacięcie nie jest konieczne, czy lekarz powinien zrobić jakieś badania, np USG, czy zlecić morfologię, czy posiew ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, zaproponowane leczenie Pani dziecka jest jak najbardziej zgodne z wytycznymi i postępowaniem w takim wypadku. Antybiotykoterapia ma na celu wyeliminowanie bakterii, która jest sprawcą powstałej zmiany. Objawy takie jak miejscowy, pulsujący ból w okolicy odbytu, tkliwa opuchlizna, widoczne zaczerwienienie to typowe objawy niepowikłanego ropnia. Antybiotykoterapia powoduje zmniejszanie się zmiany i powoduje jego zanik, wymaga to czasu. Jeżeli chodzi o dodatkowe badania to w momencie stopniowej poprawy nie są wskazane. Należało by wykonać np. USG przezodbytnicze w przypadku podejrzenia powikłania jakim jest przetoka odbytu. Po zakończeniu leczenia lekarz zdecyduje czy potrzebne będą jakieś badania dodatkowe. Proszę pamiętać, iż w przypadku długotrwałej (a właściwie każdej) antybiotykoterapii należy stosować preparaty zawierające probiotyki, oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy terapia jest przeprowadzona doustnie lub dożylnie. Jeżeli antybiotyk stosowany jest miejscowo nie jest to wymagane.