Ropień okołoodbytniczy a cięcie cesarskie

Bardzo proszę o pomoc. Mam 36 lat. 6 lipca br. Urodziłam dziecko w wyniku cięcia cesarskiego. Wskazaniem do takiego rozwiązania ciąży był ropień okołoodbytniczy, którego obecność odczuwałam od 34 tc, a który po raz pierwszy był nacięty w znieczuleniu ogólnym w 36 tc. Pobrano wymaz (liczne kolonie escherichia coli ESBL), założono sączek na 3 dni (CRP 36), po czym rana zaczęła szybko goić się. Tydzień później stwierdzono, że naciek w dalszym ciągu postępuje. Zdecydowano o jednoczesnym zakończeniu ciąży i ponownego nacięcia ropnia (i znowu sączek na 3 dni i jednoczesne przemywanie octaniseptem). Zgodnie z antybiogramem podano fortum i gentamycynę (wcześniej dalacin). Tydzień po zakończeniu antybiotykoterapii stwierdzono, że naciek wciąż postępuje. Mało tego, ropień utworzył się również na drugim pośladku (obydwa w okolicy odbytu - CRP na pocz. tego tyg. 5,5, bez gorączki). W tej chwili oczekuję na badanie RM z podaniem kontrastu, które odbędzie się w najbliższą sobotę. Dodam jeszcze, że lekarz w wyniku badania usg oraz aneskopowego nie stwierdził przetoki. Bardzo proszę o wszelkie możliwe informacje odnośnie diagnostyki, leczenia oraz kontakt do lekarza (bądź zespołu lekarzy), którzy mają doświadczenie w tego typu przypadkach i mogliby mi pomóc. Schorzenie jest tak uciążliwe: bolesne i krępujące, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Z poważaniem, Katarzyna G.

Witam! Ropień okołoodbytowy jest to zakażenie zatok i gruczołów okołodbytowych. Ropa zbierająca się w miejscu zakażenia uciska na otaczające tkanki aż przebija się do kanału odbytu lub przez skórę. Tworzy się wtedy przetoka okołoodbytowa. Choroba tak jak Pani wspomniała jest wyjątkowo uciążliwa. Objawia się silnym bólem w okolicy odbytu, gorączką z dreszczami, silnym zaczerwienieniem skóry w okolicy odbytu i wyczuwalnym stwardnieniem pod skórą. Jeśli powstała przetoka łącząca skórę z odbytem możliwe jest wyciekanie przez nią treści ropno-kałowej na skórę. Diagnostyka tego zaburzenia jest dość prosta ponieważ objawy i obraz choroby są bardzo charakterystyczne. Poza rozmową z pacjentem, badaniem palpacyjnym wykonuje się również badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Leczenie antybiotykami jak już Pani zauważyła nie zawsze przynosi pozytywny skutek chociaż zazwyczaj od niej się zaczyna. Ropień może wygoić się sam ale może to trwać nawet pół roku a niekiedy to się nie udaje. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu ropnia, założeniu drenu i kontynuacji leczenia antybiotykami. Po zabiegu pełne zagojenie rany trwa zazwyczaj kilka tygodni. Konieczne jest unikanie zaparć, wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w błonnik, częste oddawanie stolca, ścisłe przestrzeganie pory zmiany opatrunków i dokładna higiena. Szczególnie istotne jest unikanie podrażnienia odbytu. Dlatego tak dużą uwagę przykłada się do unikania zaparć i rozmiękczania stolca błonnikiem i płynami. Niestety mimo zabiegów i dokładnego przestrzegania zaleceń ropień ma niekiedy tendencje do nawrotów. Przyczyna tego nie została do tej pory poznana. Niekiedy ropień nawrotowy może powstawać jako powikłanie innych chorób, szczególnie choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Może być również przejawem chorób powodujących spadek odporności organizmu. Konieczna w takim przypadku jest diagnostyka w kierunku tych chorób. Pozdrawiam