Ropień okołoodbytniczy u niemowlaka

Witam.Mój 3 tyg synek ma ropień okołoodbytniczy. Lekarz kazał przy każdej zmianie pieluchy przemywać rivanolem i smarować maścią detromecyną. Ropień zrobił się biały, pękł i cały czas wychodzi z niego ropa. Po tyg kontroli dostaliśmy skierowanie do chirurga dziecięcego. Kazał go obserwować i po miesiącu przyjść na kontrolę. Czy zawsze powstaje przetoka z takiego ropnia? Czy jeśli zrobi się przetoka to czy konieczna jest operacja? Jak ona przebiega u takiego małego dziecka?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Nie powinna martwić się Pani a zapas. Przetoki nie są powikłaniem każdego ropnia, należy więc mieć nadzieję że nie wystąpią u Pani synka. Również nie wszystkie przetoki wymagają leczenia operacyjnego, część z nich samoistnie zarasta.

Czy zawsze powstaje przetoka z takiego ropnia? - nie, to nie jest zasada, powstaje w 10-20 procentach ropni okołoodbytniczych.
Czy jeśli zrobi się przetoka to czy konieczna jest operacja? - niestety, ale w takim przypadku jedynym skutecznym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne.
Jak ona przebiega u takiego małego dziecka? - zabieg z reguły wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w ramach bloku operacyjnego, a technika jest taka jak u dorosłych czyli wycięcie całej przetoki.