Rosnąca zbyt szybko waga w ciąży

Jestem w 19 tygodniu ciąży - od poczatku moja waga z 67,5 kg wzrosła do 69 kg - najszybszy przyrost od 11 tygodnia. Zwracam uwagę na jedzenie, nie jem rzeczy pieczonych, nie słodzę i słodycze też raczej są żadkością - jeśli już jest, to kilka sztuk, 4-5, herbatników czy 2-3 kostki czekolady. Staram się zjadać 4- 5 posiłków dziennie, w tym dużo owoców i warzyw. Raz w tygodniu chodziłam na basen - teraz od 2 tygodni robię to 2 razy - mimo to waga rośnie. Lekarz uważa, że to zła dieta - wyniki są w porząku - co mam robić? Odchudzanie w ciąży? Boję się o dziecko..

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wzrost wagi o 1,5 kg to niedużo - może chciała Pani napisać 79 kg? Jeśli wyniki badań (w tym USG) w trakcie wizyt u lekarza są w porządku, nie ma Pani obrzęków ani nadciśnienia, to rzeczywiście, najbardziej prawdopodobnie brzmi wersja ze złą dietą. Może posiłki są zbyt obfite? Odchudzanie w ciąży to nie jest dobry pomysł, ale myślę, że powinna Pani spróbować zmniejszyć nieco porcje lub zrezygnować z pewnych elementów diety, np. tłustego mięsa. Owoce też są kaloryczne, choć stanowią niezastąpione źródło witamin. Bardzo dobrze, że Pani pływa. Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny w ciąży jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka.

Pozdrawiam!