Rozcinanie mostka podczas operacji zakładania bajpasów

Czy operacja zakładania bypassów zawsze związana jest z rozcinaniem mostka, czy istnieją mniej inwazyjne metody ( np. laparoskopowa )?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
istnieją mniej inwazyjne dostępy do klatki piersiowej (torakotomia boczna, minitorakotomia i wideotorakotomia), jednak metoda dostępu do serca uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju wykonywanego zabiegu, dopiero w dalszej kolejności brane pod uwagę są doświadczenia i metody dostępne w danym ośrodku oraz umiejętności operatora.
Sternotomia pośrodkowa (czyli pionowe rozcięcie mostka) w CABG (czy "operacji by-passów") jest dostępem rutynowo uzyskiwanym przez kardiochirurgów, przez co ryzyko powikłań jest niewielkie, a dostęp do serca jest bardzo dobry.