Rozedma płuc - jak leczyć?

Niedawno dowiedziałam się, że jestem chora na powyższą chorobę. Miewałam duszności, zadyszki, problemy z oddychaniem. Ale zadaj sobie pytanie, dlaczego trafia się to kobiecie, która urodziła 10-ciorgo dzieci. Nie wiem jak z tym walczyć, jak można w jakiś sposób powstrzymać chorobę. Jakie są jej objawy. Jak prowadzić obecnie tryb życia? Bardzo dziękuję z góry za wskazówki i dobre rady.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Rozedma płuc jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się zmniejszoną sprężystością tkanki płucnej i nadmiernym rozdęciem pęcherzyków płucnych. Skutkiem tego procesu jest upośledzenie wymiany gazowej w płucach jak i możliwość tworzenia się pęcherzy rozedmowych.

Podstawowym objawem rozedmy jest duszność.W zaawansowanej rozedmie może dochodzić do niewydolności krążenia.

Rozedma występuje najczęściej u palaczy i u osób cierpiących na przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Choroba ta może być również uwarunkowana genetycznie.
Często również zanieczyszczone powietrze wpływa na wystąpienie i rozwój tej choroby.

Rozedma płuc nie ma swoistego leczenia, gdyż już powstałe zmiany w płucach są nieodwracalne.
Bardzo ważne jest, aby zapobiegać dalszemu postępowi choroby.

Należy zacząć od wyeliminowania czynników szkodliwych.
Przede wszystkim, palacze powinni całkowicie wyeliminować palenie, jak również unikać zadymionych pomieszczeń.
Należy prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać nadmiernych wysiłków.
Każdą infekcję płucną należy leczyć antybiotykami.
W wielu przypadkach pomocnę są mukolityki jak i leki rozszerzające oskrzela.

Często pacjenci z zaawansowana rozedmą wymagają okresowego leczenia tlenem.

Pozdrawiam!