Różne wymiary źrenic

witam moja corka ma w tej chwili 5 lat i odkąd zauważyłam czyli od 3 msca ma jedna zrenicę wiekszą i różnie reaguje na światło. w dzień na słońcu są równe, a domu szczegolnie po południu jest już wieksza. Balaliśmy dno oka i wszystko wyszło dobrze, nawet z tablicy dziewczynka odpowiedziała na wszystkie obrazki. martwi mnie ze patrzy sie czasem na coś bokiem

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Minimalna różnica w wielkości prawej i lewej źrenicy może być cechą wrodzoną i fizjologiczną, jednak każdy inny przypadek anizokorii, czyli właśnie nierówności źrenic, powinien zostać skonsultowany z lekarzem: okulistą lub neurologiem. Anizokoria powinna niepokoić zawsze, choć oczywiście nie w każdym przypadku okazuje się, że powód do niepokoju rzeczywiście istniał. Może się zdarzyć, że po jakimś czasie nierówność źrenic znika samoistnie.