Różnica pomiędzy autoimmunologicznym zapaleniem wątroby a wirusowym zapaleniem wątroby typu B

Jaka jest różnica między autoimmunologicznym zapaleniem wątroby a wirusowym zapaleniem wątroby typu B ? Czy kontakt z nosicielem WZW typu B może spowodować u innej osoby zachorowanie na AZW ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Wirusowe zapalenie wątroby typu B wywoływane jest wirusem WZW B. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby jest chorobą o nieustalonej etiologii, ma podłoże autoimmunologiczne, czyli to sam organizm wytwarza przeciwciała uszkadzające komórki wątroby. Nie ustalono konkretnych czynników wyzwalających chorobę, mogą być nimi zarówno czynniki genetyczne, jak i przebyte choroby, wpływ toksycznych związków chemicznych. Nie wykazano, aby kontakt z nosicielem WZW B mógł wywołać AZW u innej osoby.