Różnica pomiędzy badaniem poziomu cukru z krwi tętniczej a żylnej

Dziękując za poprzednią odpowiedź, chcę dalej zapytać? Otóż, czy istnieje różnica w badaniu poziomu cukru z krwi tętniczej a żylnej, jeśli tak, to robienie badania glukometrem w domu mija się z celem, gdyż wynik będzie zawsze przekłamany.Słyszałem, że taka różnica istnieje i stąd moje pytanie.Nadmieniam,że nie jestem "cukrzykiem"a poziom cukru mierzony ambulatoryjnie jest w miarę dobry.Ten wynik,o którym pisałem poprzednio był właśnie robiony glukometrem.Proszę o jednoznaczną odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, na podstawie ustalonych standardów leczenie cukrzycy opiera się na pomiarze poziomu glukozy we krwi kapilarnej, czyli własnie metodą "domową", co jest prostsze do wykonania dla pacjentów. Poziom glukozy we krwi kapilarnej jest na czczo do 5% wyższy, niż we krwi żylnej, po posiłku różnica ta może wzrosnąć do 15%, jednak zmienność tą uwzględnia się w leczeniu cukrzycy. Jeżeli Pana zdaniem istnieje duża różnica w pomiarach glukozy, to w pierwszej kolejności należy wykluczyć wadę glukometru, brak wykalibrowania, stosowanie niewłaściwych (np. przeterminowanych) pasków, wpływ środka dezynfekującego skórę.