Różnica w pomiarze wieku płodu

Witam, ostatnią miesiączkę miałam 12 kwietnia, więc wynika, że powinnam być w 8 tyg. Jednak zawsze miałam cykle długie - ok. 35 dni i nieregularne. 31 maja miałam USG i wyszło, że CRL - 6 mm, co wskazywało na 6 tydz. 3 dzień ciąży, termin porodu 21.01. Czynność serca była widoczna, ale nie było serduszka słychać. 10 czerwca byłam u innego lekarza, który wymierzył CRL - 3,2 mm i określił wiek ciąży na 5 tyg. i 6 dni. Termin 4 lutego. Serduszko nadal widać, że bije, ale znów nic nie słyszałam. Czy zarodek może się zmniejszać, czy któryś z lekarzy popełnił błąd przy pomiarach? Proszę o pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam! Jeżeli lekarz nie zaniepokoił się wynikiem badania oraz tym, że poprzedni pomiar, wykonywany przez inną osobę był inny, najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Różnica może wynikać z błędu pomiaru, innego ustawienia zarodka, wykonywania badania przez inną osobę, być może na innym sprzęcie. Akcja serca powinna być widoczna w badaniu USG już w 6. tygodniu ciąży, natomiast jej wysłuchanie jest możliwe później - przy pomocy słuchawki ok. 18. tygodnia ciąży, przy pomocy bardziej nowoczesnego sprzętu wcześniej - ok. 14 tygodnia ciąży. Pozdrawiam