Różowe plamienia po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam.
Mam pewno pytanie, w lutym 2010 po kilku latach skończyłam brać tabletki anty. Odczekałam kilka miesięcy i od października zaczęłam starać się o dzidzie. I dokładnie od tego momentu zaczęłam mieć w każdym cyklu różowe plamienia, mniej więcej od 19 dc do okresu bolą mnie przy tym krzyże i ogólnie czuje się jak przed miesiączką. Z zalecenia lekarza zrobiłam wszystkie badania, wszystkie hormony mam ok, usg też nie wykazało żadnych nieprawidłowości, cytologia ok, W ciążę nie zachodzę i nie mam siły, bo niby wszystko ok, a ja plamię.
Co może być przyczyną?
Proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej cierpi Pani na zaburzenie hormonalne zwane niedomogą lutealną (in. niewydolność ciałka żółtego). W tym schorzeniu nierzadko wynik badania poziomu progesteronu w drugiej fazie cyklu jest w normie, mimo że w rzeczywistości istnieje jego względny niedobór, objawiający się krwawieniami po owulacji a przed miesiączką. Proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem. Lekarz może zdecydować się na suplementacją syntetycznego progesteronu w drugiej fazie cyklu. Ustąpienie lub zmniejszenie się intensywności plamień potwierdzi diagnozę.

Kilka miesięcy bezskutecznych starań o ciążę nie świadczy natomiast jeszcze o problemach z płodnością. Proszę spokojnie kontynuować regularne starania, dopiero po 12 miesiącach, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wskazana będzie diagnostyka i ewentualnie leczenie. Jeśli Pani lekarz stwierdzi niedomogę lutealną, konieczne będzie jednak stosowanie sztucznego progesteronie tylko w drugiej fazie cyklu, ale też przez pierwsze kilkanaście tygodni ciąży, aby nie dopuścić do poronienia na tym tle.

Pozdrawiam serdecznie!