Różowe plamienie nasilające się podczas wypróżniania

Witam! Jestem mamą dwójki dzieci urodzonych rok po roku. Młodsze dziecko ma 5 miesięcy, nie karmię piersią. Mam za to problemy z miesiączką. Po pierwszym porodzie wszystko było normalnie, miałam tylko małą nadżerkę. Teraz pierwszy okres trwał 2 tygodnie i był dość obfity. Teraz dostałam drugi raz okres, krwawienie trwało 5 dni, a potem przekształciło się w różowe plamienie, które trwa już tydzień. Plamienie nasila się kiedy oddaję stolec. Nie odczuwam żadnych innych dolegliwości. Proszę o poradę, co może być przyczyną moich dolegliwości i jakie badania powinnam wykonać. Zapisana jestem do lekarza, ale do wizyty muszę poczekać kilka dni i chciałam w tym czasie wykonać badania, aby pójść przygotowana na wizytę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przed wizytą niewiele może Pani zrobić. Kluczowe będzie bowiem samo badanie ginekologiczne oraz USG sondą przezpochwową. Jeśli przez jakiś czas karmiła Pani piersią, to nieregularne krwawienia mogą jeszcze być zupełnie normalne. Jeśli zaś w ogóle nie karmiła Pani naturalnie drugiego dziecka lub karmiła bardzo krótko, to miesiączki powinny być już bardziej unormowane, a na pewno nie przedłużone. W każdym razie, nieobecność innych niepokojących objawów, jak bóle w podbrzuszu czy gorączka, wskazują że przyczyną nie jest raczej pozostawanie w jamie macicy resztek po porodzie. To też w pierwszej kolejności wykluczy lekarz w badaniu ginekologicznym i USG. Ponadto będzie poszukiwał zmian typu polip szyjki macicy czy nadżerka, a jeśli ich nie stwierdzi, to najpewniej poprosi Panią o dalszą obserwację i zjawienie się w razie ponownego wystąpienia lub nasilania się nieprawidłowych krwawień. Jeżeli te będą się utrzymywać, wskazane może być leczenie hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie!