Różowe plamki: Czy to mogło być poronienie?

Witam serdecznie.
Chciałam zapytać czy lekko różowawe (małe) plamki to może być już poronienie? Obecnie jestem w (około) 5-6 tyg ciąży i bardzo mnie to niepokoi. To jest moja trzecia ciąża, poprzednie bez żadnych komplikacji, dlatego też bardzo się tym martwię. Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienia czy nawet krwawienia występują u znacznej części kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Związane są one najczęściej z hormonami, których poziomy mogą nadal wykazywać pewną cykliczność, stąd krwawienia te występują najczęściej w dniach przypadających na spodziewane miesiączki. Mogą być również spowodowane powstaniem krwiaka pozakosmówkowego, który będzie okresowo powodował plamienia czy krwawienia, ale powinien się wchłonąć w drugim trymestrze i nie stanowić zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży. Nie powinna się Pani przejmować delikatnym plamienim, dopóki nie będą mu towarzyszyć bóle lub nie nabierze szczególnej intensywności. Jeśli nie była Pani jeszcze na kontrolnym USG, to warto się jednak udać, żeby zweryfikować kondycję zarodka, wykluczyć ciążę pozamaciczną, etc.

Pozdrawiam serdecznie!