Rozpierający ból w plecach u 42-letniej kobiety, która pali papierosy

Witam ;) Jestem 42 letnią kobietą. Od dwóch dni mam rozpierający ból w plecach, zwłaszcza pod lewą łopatką.Boli najbardziej przy zmianie pozycji. Co może być tego przyczyną.Czy w tej sytuacji konieczne jest EKG ? Dodam że wcześniej nie miałam takich objawów.Pale papierosy.Czy mój ból może być właśnie z tym związany.Dziękuje i proszę o pomoc.Pozdrawiam.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam.
Opisywane przez Panią objawy są niepokojące. Mogą (choć nie muszą) mieć związek z groźnymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Zalecam wizytę u lekarza rodzinnego, gdyż bez badania postawienie diagnozy nie jest możliwe. Czy choruje Pani na nadciśnienie tętnicze? Sugeruję kilkukrotny pomiar ciśnienia w warunkach domowych, przed udaniem się do specjalisty. Konieczne może okazać się wykonanie badania EKG, zdjęcia RTG klatki piersiowej, ECHO serca i innych. Zadecyduje o tym lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania. Proszę nie zwlekać.
Pozdrawiam.

Witam. W tym przypadku istotne jest badanie fizykalne i wywiad - czy ból pojawił się nagle, czy ma związek z wysiłkiem, czy powstał np. podczas podnoszenia czegoś cięższego? Zalecam kontrolę u lekarza, badanie EKG i rtg klatki piersiowej wydają się wskazanymi badaniami