Rozpoczęcie stosowania antykoncepcji po przyjęciu "tabletki po"

Witam. Jakiś czas temu zażyłam "tabletkę po stosunku". Aby nie dopuścić więcej do takiej sytuacji, zdecydowałam się na stosowanie regularnej antykoncepcji hormonalnej. Jakiś tydzień po zażyciu tabletki zaczęłam krwawić (jednak krwawienie to miało miejsce 10 dni przed spodziewaną miesiączką). Zażyłam wtedy pierwszą tabletkę antykoncepcyjną i zażywam je dalej, do dnia dzisiejszego. Nie skończyłam jeszcze pierwszego opakowania tabletek, a w dniu spodziewanej miesiączki zaczęłam krwawić, z początku słabo, później bardziej. Czy w takiej sytuacji mam dalej przyjmować tabletki? Od kiedy jestem (bądź będę) chroniona antykoncepcyjnie? Czy po zażyciu całego opakowania, jeżeli nie pojawi mi się okres w 7-dniowej przerwie mam rozpocząć kolejne opakowanie. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po zażyciu tabletki "72 godziny po" może dojść do pewnych "zawirowań" hormonalnych. Być może pierwsze krwawienie, które Pani wzięła za miesiączkę, nie było nią. Może Pani zrobić tak: proszę zażywać tabletki aż do zakończenia opakowania, a następnie nie robić przerwy, tylko rozpocząć nowe opakowanie pigułek. Najlepiej by było, gdyby stosowała Pani teraz dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa), aż do czasu, kiedy zażyje Pani ósmą pigułkę z nowego opakowania. To długo, ale chyba warto tak zrobić dla uzyskania większej pewności. Po rozpoczęciu nowego opakowania może Pani zrobić test ciążowy.

Pozdrawiam!