Rozpoznanie Gastritis chronica atrophica w wyniku gastroskopii

Gastroskopia - rozpoznanie Gastritis chronica atrophica. Rozpoznanie mikroskopowe: wycinki błony śluzowej żołądka z ogniskowym rozrostem nabłonka powierzchniowego, umiarkowanym przewlekłym naciekiem zapalnym bez cech aktywności, poza tym w jednym wycinku cechy zaniku i metaplazja jelitowa. Od 6 lat choruję na niedokrwistość Adisona Biermera.

Gastroskopia - rozpoznanie Gastritis chronica atrophica - oznacza w rozpoznaniu makroskopowym w czasie gastroskopii przewlekłe, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka. Rozpoznanie mikroskopowe - czyli histopatologiczne. Wycinki błony śluzowej żołądka z ogniskowym rozrostem nabłonka powierzchniowego - oznacza rozrost pod wpływem stanu zapalnego nabłonka powierzchownego błony śluzowej żołądka. Umiarkowanym przewlekłym naciekiem zapalnym bez cech aktywności - niewielkiego stopnia stan zapalny bez cech aktywnego stanu. Poza tym w jednym wycinku cechy zaniku i metaplazja jelitowa - w jednym z wycinków błony śluzowej żołądka stwierdza się zanik samej śluzówki oraz przemianę błony śluzowej żołądkowej w błonę śluzową jelitową. To badanie gastroskopowe i badanie histopatologiczne potwierdza przyczynę niedokrwistości Addisona-Biermera (zanik błony śluzowej żołądka).