Rak płaskonabłonkowy płuca lewego

Rozpoznanie: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego. Napadowe migotanie przedsionków. Tomografia komputerowa klatki piersiowej: Zmiany niedodmowo-naciekowe płata górnego płuca lewego z przemieszczeniem międzypłatowej ku górze oraz wyższym ustawieniem kopuły przepony po tej stronie. Zamknięte światło oskrzela do płata górnego płuca lewego. W prawej wnęce pakiet węzłowy 19 x 15mm. Węzły chłonne śródpiersia: przedtchawiczo do 8mm w osi krótkiej, w okienku aortalno-płucnym pakiet o wym. 28 x 14mm. Ogniska rozedmy śrózrazikowej i brzeżnej w obu płucach, najbardziej nasilone w partiach górnych płuca prawego (tu zmiany włókniste oraz pęcherze rozedmowe do maks.27mm w szczycie). Poza tym miąższ płucny bez innych zmian ogniskowych. Bronchofiberoskopia - krtań, tchawica, ostroga główna oraz prawe drzewo oskrzelowe bez zmian. Po stronie lewej tkanka patologiczna zamykająca całkowicie wejście dooskrzela górnopłatowego, wejście do oskrzela dolnopłatowego zwężone (ucisk z zewnątrz). Pobrano treść oskrzelową na BK, cytologię i posiew nieswoisty oraz wycinek. Treść oskrzelowa: BK: prątków kwasoodpornych nie wykryto flora nieswoista: Streptococcus species, Streptococcus non-hemolytic cytologia: cellulae carcinomatosae planoepitheliales wycinek: pojedyńcze komórki raka płaskonabłonkowego rogowaciejącego BAC: cellulae carcinomtosae in tumorepulmonis sinistri Konsultacja onkologiczna: Dgn.: Ca planoepitheliale pulmonis sin. Pacjenta zakwalifikowano do chemioterapii. Proszę napisać jaki to rodzaj chemii i jakie są rokowania? Pacjent ma 72 lata.

Witam!

Leczeniem przyczynowym, dającym największe szanse wyleczenia raka płaskonabłonkowego jest zabieg operacyjny. Niestety zwykle w momencie wykrycia nowotworu jest już za późno na ten sposób leczenia. Chemioterapia stosowana samodzielnie pozwala nieznacznie wydłużyć czas przeżycia oraz zmniejszyć dolegliwości. Zwykle stosuje się 3-4 cykle, jeśli wcześniej nie doszło do nasilonej toksyczności lub progresji - dlatego konieczne jest badanie kontrolne po 2 cyklach. W pierwszorazowej chemioterapii stosuje się standardowo schematy 2 lekowe zawierające cisplatynę lub karboplatynę w skojarzeniu z winorelbiną, taksoidami, gemcytabiną lub pemetreksedem. Najważniejszymi czynnikami rokowniczymi są wyjściowe zaawansowanie nowotworu, stan sprawności oraz ubytek masy ciała. Na temat indywidualnego rokowania dla pacjenta powinien wypowiedzieć się lekarz sprawujący bezpośredni nadzór nad jego leczeniem. Pozdrawiam