Rozregulowany rytm snu i aktywności

Witam! Od dłuższego już czasu pracuje w trybie zmianowym i mam bardzo rozregulowany rytm snu i aktywności. Słyszałem, że podobno pomaga w tym melatonina, ale nie do konca rozumiem o co chodzi i jak ona działa.

Melatonina jest hormonem wytwarzaną w związku z funkcjonowaniem zegara biologicznego. U osób, które prowadzą bardzo nieregularny lub nocny tryb życia dochodzi do obniżenia jego poziomu, co wiąże się z wahaniami nastrojów, obniżeniem metabolizmu, obniżeniem odporności i zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby cywilizacyjne. W takiej sytuacji zaleca się suplementację diety preparatami zawierającymi tę substancję i pozwalającymi na utrzymanie jej poziomu w organizmie w granicach normy.