Rtg a ciąża

Miałam mieć wykonane rtg barku więc przed wykonaniem zrobiłam test ciążowy by się upewnić czy nie jestem w ciąży test 14. listopada wyszedł negatywnie więc 15 listopada zrobiłam prześwietlenie z czystym sumieniem. Jednak okres mi się spóźniał brałam luteinę na wywołanie okresu przepisaną przez lekarz bez efektu 7 grudnia zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywnie. Czy możliwe, że robiąc rtg byłam w ciąży mino negatywnego testu, i co może grozić? Czy jednak nie mam czym się przejmować?

Dzień dobry!

W dniu wykonywania testu przed badaniem RTG ciąża mogła być jeszcze bardzo wczesna. Najlepiej wykonać badanie USG i ocenić wiek ciąży. Wtedy będzie można dokładniej ocenić na jakim etapie rozwoju był płód. Generalnie promienie RTG są uznane za czynnik teratogenny zwłaszcza we wczesnej ciąży. Czy w czasie wykonywania zdjęcia miała Pani na sobie płaszcz ochronny?
Z poważaniem