RTG klatki piersiowej P-A + boczne prawe: jak interpretować wyniki?

Zrosty w prawym kącie przeponowo-sercowym i w przedniej zatoce. Zgrubienia szczeliny międzypłacia skośnego po prawej. Pasmowate zwłóknienia najpewniej pozapalne przy dolnym biegunie prawej wnęki w części przedniej oraz od tyłu. Drobne zwapnienia miąższowe w tej okolicy. Pozostałe odcinki obu płuc w normie. Serce prawidłowej wielkości i konfiguracji. Aorta w normie. Zmiany deformacyjne w odcinku piersiowym kręgosłupa ze sklerotyzacją i mozliwościa dyskopatii. Mam 59 lat (jako dziecko chorowałam na gruźlicę dziecięcą). Pozdrawiam -witawa1952
59 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Znakomicie iż podała Pani tzw. dane kliniczne, tzn. w tym wypadku przebycie gruźlicy w dzieciństwie. Zmiany opisane w płucu prawym są najpewniej pozapalnymi, najprawdopodobniej wynikaja własnie z przebycia gruźlicy. Mogą stanowić również sumaryczną pozostałość kilku procesów zapalnych dotycczących prawego płuca. Poza tym opisano zmiany zwyrodnieniowe odcinka piersiowego kręgosłupa.
Pozdrawiam.