RTG kręgosłupa i wskazania do masażu
Kręgosłup szyjny a-p i boczne : Osteofity na przednich powierzchniach trzonów orz stawach unkowertebralnych, wyprostne ustawienie kręgosłupa. Mierne zwężenie przestrzeni międzykręgowej C5-C6-C7 Kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy a-p i boczne: Niespojenie łuku kręgu L5. Sklerotyzacja okołokrążkowa trzonów kręgów. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Przed wykonaniem tych prześwietleń dostałam skierowanie 10 zabiegów masażu - czy z takimi dolegliwościami mogę iść na masaż?

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam serdecznie. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja z neurochirurgiem. Zmiany wykazane w badaniu są dość zaawansowane. Mają one charakter zarówno zwyrodnieniowy jaki i przeciążeniowy. Masaż może nie przynieść poprawy stanu zdrowia.
Proponuję poradzić się lekarza rehabilitacji w celu skonsultowania, czy masaż jest odpowiednią terapią dla Pani. Z mojego doświadczenia wiem, że delikatnie wykonany masaż nie jest w stanie na takie dolegliwości zaszkodzić.