RTG nogi - czy może szkodzić dziecku?

Witam proszę mi pomóc, bo nie mogę przestać o tym myśleć. 26 kwietnia miałam robione rtg nogi. Zrobiłam wtedy test ciążowy, bo staraliśmy się już z mężem o dziecko, ale test wyszedł negatywnie, więc podjęłam się rtg (dodam, że był to test, który miał wykryć zapłodnienie do 6 dni), natomiast 12 maja robiłam test, ponieważ spózniał mi się okres i wtedy wynik pokazał ciążę i teraz się okropnie boję, że doszło do zapłodnienia, powiedzmy tego 26 kwietnia czy parę dni pózniej i mogłam zaszkodzić dziecku :(

Witam serdecznie!

Stopień szkodliwości promieniowania rentgenowskiego na płód uzależniony jest od kilku czynników, m.in od jego dawki, miejsca prześwietlenia oraz tygodnia ciąży.

W Pani przypadku wszystkie czynniki działają na Pani korzyść. Po pierwsze prześwietlenie kolana nie wymaga bardzo dużej dawki promieniowania. Po drugie, kończyna dolna znajduje się stosunkowo daleko od jamy brzusznej ( przypuszczam, że miała Pani wykonywane zdjęcie kolana lub stopy). I po trzecie do zapłodnienia doszło w dniu badania lub kilka dni po nim, czyli przed implantacją zarodka. Zadziałanie czynnika teratogennego w tym czasie najprawdopodobniej zakończyłoby się poronieniem nieprawidłowo rozwijającego się zarodka.

Jeżeli moja wypowiedź Panią nie uspokoi, pod koniec pierwszego trymestru ciąży będzie miała Pani wykonywane badanie USG oceniające rozwój dziecka.

Proszę się jednak zbytnio nie martwić i cieszyć się najbliższymi tygodniami.

Pozdrawiam.