rtg płuc

Witam! Proszę o poradę w następującej sprawie. Moja mam miała tydzień temu operację kręgosłupa i w badaniu RTG płuc napisano: zdjęcie rtg - 1 projekcja klatki piersiowej z opisem: W polu środkowym płuca prawego widoczne jest zacienienie o średnicy 15 mm - wskazane TK. Pozostałe pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Sylwetka serca w granicach normy. Pragnę dodać, że mama od kilku lat choruje na astmę oskrzelową, badanie OB miesiąc temu 5/20. Czy wyniki krwi mogą wskazywać na nowotwór w organizmie (jeśli tak, to jaki)? Chciałabym się dowiedzieć, czy to coś może być związane z guzem na płucach. Chciałam jeszcze dodać, że miała badaną wydolność płuc i wyniosła ona 90%, od kilku lat nie ma większych duszności, długotrwałego kaszlu, nie pluje krwią, zażywa E***, leki wziewne. W czasie operacji, która trwała ok. 2,5 godz., nie było żadnych problemów z oddychaniem. Ostatnie prześwietlenie płuc było wykonane w 2007 roku i nie zauważono żadnych zmian na płucach. Może myślę naiwnie, ale gdyby to było coś poważnego lekarze nie zdecydowaliby się na operację. Mama nigdy dużo nie paliła, a od przeszło 15 lat w ogóle nie pali. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Taki opis rtg klatki piersiowej budzi podejrzenia i powinien zostać wyjaśniony, zwłaszcza jeśli nie występował w badaniach poprzednich.

Opis budzi podejrzenie m.in. nowotworu, jednak może również świadczyć o innej patologii. Wskazane jest zatem wykonanie tomografii komputerowej, która jest badaniem zdecydowanie dokładniejszym i pozwala lepiej ocenić zmiany.

Pozdrawiam