RTG płuc 6-miesięcznego dziecka

Proszę o wyjaśnienie wyniku RTG u 6-miesięcznego dziecka. Obecnośc skąpych zagęszczeń przy oskrzelowych w polach w polach górno-przyśrodkowych obu płuc. Powiększona grasica. Wnęki naczyniowe nie poszerzone. Sylwetka serca poszerzona w wymiarze poprzecznym. Przepona ostro obrysowana.
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Zagęszczenia przyoskrzelowe to najprawdopodobniej wynik zmian zapalnych. Zarówno powiększona grasica jak i stwierdzenie, że przepona jest ostro obrysowana to fizjologia. Poszerzenie serca w wymiarze poprzecznym wymaga wykonania bardziej szczegółowych badań kardiologicznych, w tym przede wszystkim badania ECHO serca.