Rumień na nodze i opuchlizna stóp a borelioza

Witam, Na nodze pojawił mi się rumień, jednocześnie po 2-3 dniach powstała dużo opuchlizna nogi (konkretnie okolic stopy) najpierw tej na której jest rumień, a później drugiej, czy może to być borelioza?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Na podstawie podanych danych nie można wykluczyć boreliozy. Czy wcześniej z ciała usunięto kleszcza? Zalecam pilny kontakt z lekarzem, gdyż tylko na podstawie badania klinicznego można zróżnicowaniać rumień, wykluczyć inne zakażenie, alergię itp. Ważna jest obserwacja zmiany na skórze pod katem zmiany rozmiarów i przemieszczania się.