Rumień na plecach a borelioza

Witam!Od weekendu majowego mam rumien na plecach wyglada jak od kleszcza jednak ja żadnego nie znalazlam,mąż stwierdził ze to przetarcie po którym dostałam zakażenia.jednak postanowiłam zrobic badanie na borelioze ale kompletnie nie mogę odczytać wyników. Borelioza IgG 34.3 U/ml. Borelioza IgM 2.6 U/ml Borelioza IgG < 12 wynik negatywny 12-18 wynik graniczny >18 pozytywny Borelioza IgM 18 pozytywny Badanie wykonano metoda Elisa
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie. Wynik testu jest nie potwierdza obecnie boreliozy, na co wskazuje niski poziom przeciwciał w klasie IgM (ich wzrost świadczyłby o ostrym procesie chorobowym). Należy jednak pomiętać, że w diagnostyce boreliozy badania serologiczne mają niską czułość i nawet ich prawidłowy wynik nie wyklucza choroby. Charakterystycznymi cechami rumienia w przebiegu boreliozy jest początkowo postać czerwonej plami lub grudki, następnie szybkie powiększanie się ku obwodowi pozostawiając przejaśnienie w środku, ostatecznie przyjmuje on formę czerwonego pierścienia z jasnym centrum, osiągając wielkość powyżej 5 cm . Nie boli ani nie swędzi. Jeżeli w teście ELISA, który jest badaniem przesiewowym, uzyska się wynik dodatni lub wątpliwy, przeprowadza się drugi, potwierdzający test z użyciem metody Western blot. Zwiększa to swoistość badania i pomaga uzyskać właściwe wyniki z większą pewnością.

Witam, wynik należy interpretować następująco: rumień + IgG + IgM - rumień wskazuje na aktywną fazę choroby, IgG + o przejściu zakażenia w nieokreślonej przeszłości (tygodnie, miesiące, lata), IgM - zakażenie trwa powyżej 4-6 miesięcy. należy przeprowadzić leczenie: doxycyclina 2x100 mg przez 25 dni. Pozdrawiam