Rumień na przedramieniu i badania w kierunku chorób reumatologicznych

Witam! W zeszłym roku miałam rumień na przedramieniu. Do tej pory miałam już 2 razy zapalenie tęczówki. Do tego bóle stawów i mięśni. Do tego powiększone węzły chłonne przyusznicy i na szyi. Wyniki badań mam ok. Wyniki badań rematycznych ujemne. Skierowano mnie na badanie przeciwjądrowe Ana. Prosiłabym o interpretację wyniku. O czym może świadczyć taki wynik, czy powinnam zrobić dodatkowe badania? Wyniki: Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA): W badanym materiale wykryto obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Miano: 1:80 Typ świecenia: homogenny. Przeciwciała przeciwjądrowe ANA (wykrywanie metoda IIFT, określenie miana oraz różnicowanie metoda Immunoblotingu). W badanym materiale wykryto obecność przeciwciał przeciwjądrowych. Typ świecenia: homogenny. Miano: 1:80 Panel przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) dodatni. dsDNA - nukleosomy - Sm - P0 - Histony + RNP - Ro/SS-A (60) - Ro/SS-A (52) - La/SS-B - Scl-70 - CENP-B - Jo-1 - +++ bardzo wysoko dodatni ++ wysoko dodatni + dodatni (+) słabo dodatni (graniczny) - ujemny

Lek. Krystyna Gałązka

Witam serdecznie! Miano przeciwciał przeciwjądrowych oznacza się w przypadku podejrzenia chorób reumatologicznych, w Pani przypadku zapewne tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Miano przeciwciał mówi nam o ich stężeniu w surowicy krwi. 1:80 to miano niskie, przy nieobecności u pacjenta objawów choroby, mogłoby nie być brane pod uwagę. Jednak w Pani przypadku (zapalenie tęczówki, rumień, bóle stawów) może sugerować obecność choroby o podłożu autoimmunologicznym, na co wskazuje także homogenny typ świecenia (jest to charakterystyczne dla SLE). Ostatnia informacja, jaką odczytać można z Pani wyniku badania to fakt, że przeciwciała skierowane są przeciwko histonom, co z kolei jest charakterystyczne dla tzw. tocznia polekowego. Brakuje nam więc informacji, czy przyjmuje bądź przyjmowała Pani na stałe jakieś leki? Jest to bardzo ważne. Objawy tocznia polekowego ustępują po zaprzestaniu stosowania leku, jednak przeciwciała mogą utrzymywać się w surowicy. Warto dodać, że niektóre stany chorobowe (np. przewlekłe zapalenie wątroby) mogą dać wynik fałszywie dodatni. Reasumując więc: powinna udać się Pani z wynikiem badania do reumatologa, który odniesie go do Pani objawów i stanu klinicznego. Nie jest to bowiem wynik ewidentnie wskazujący na rozpoznanie choroby, a jedynie je sugerujący. Pozdrawiam i życzę powodzenia.