Rumień po wyciągnięciu kleszcza

Wczoraj wbił mi się kleszcz, został wyciągnięty w całości, ale mam rumień, który mi się powiększa. Czy powinnam udać się z tym do lekarza?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Objawy, które Pani opisuje, nie muszą świadczyć o boreliozie. Zmiany jednorodne o średnicy <5 cm ujawniające się w kilka godzin po ukłuciu mogą być nieswoistą reakcją na ukłucie kleszcza.

Jeżeli rumień nie ustąpił, a zwłaszcza jeżeli szybko powiększa się ku obwodowi, przekracza średnicę 5 cm, jest niebolesny i nieswędzący, zalecam udać się do lekarza, aby dokładnie ocenił charakter zmian skórnych.