Rwa kulszowa a ból jąder

Mam problem! Od dłuższego czasu, to jest od stycznia, boli mnie w dolnej części prawego pośladka i w nodze. Boli mnie też prawe jądro. Jest bardzo czułe na dotyk. Czuję dyskomfort. W styczniu sprzątałem pokój i odkurzając na kolanach podczas próby wstania przeszył mnie ból w dolnej części pleców. Nie mogłem chodzić normalnie, bo bolało bardzo. Od tego momentu zaczęły się problemy. Mieszkam w Anglii i tutejszy lekarz powiedział mi, że to może być rwa kulszowa. Nie wiem co mam myśleć. Czy to może być coś poważnego? Mam 34 lata.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Pana serdecznie! Rzeczywiście, na podstawie Pana opisu rwa kulszowa jest rozpoznaniem, które nasuwa się w pierwszej kolejności. Takie dolegliwości jak ból pośladka, tylnej części uda, łydki - występujące nagle, są typowe dla tej choroby. Ból pleców może być wynikiem tego, że po prostu próbując przystosować się do braku komfortu, garbi się Pan i przyjmuje postawę zgięciową, kręgosłup nie jest prosty. Rwa kulszowa jest jednostką chorobową, która może się pojawić w różnym wieku i wysiłek fizyczny nie musi mieć na to decydującego wpływu, może nawet sugerować inne podłoże bólu, np. przeciążenie, przepuklinę brzuszną. W rwie charakterystyczne jest to, że wraz z bolesnością nogi, mogą występować drętwienia i osłabienie siły mięśni. Charakterystycznym objawem jest niemożność zgięcia nogi w biodrze i podniesienia całej bolącej kończyny, leżąc płasko na plecach. Przyczyną tego jest ból i drętwienie kończyny. U podstaw choroby mogą leżeć zmiany zapalne w obrębie nogi lub miednicy, choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, zakaźne czy nowotwory. Najczęściej jednak mamy do czynienia z dyskopatią, czyli "wypadnięciem dysku" w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. U części ludzi rwa jest spowodowana budową anatomiczną i faktem, że jeden z mięśni miednicy kurcząc się, uciska na nerw kulszowy na jego przebiegu. W rozpoznaniu tej jednostki chorobowej zwykle wykorzystuje się proste metody oparte na dokładnym wywiadzie i badaniu dolegliwości, które mogą nasunąć pewne podejrzenia. U części chorych wykonuje się badania obrazowe, ewentualnie w następnej kolejności dokładniejszą diagnostykę w razie potrzeby. Najbardziej nieswoistym objawem jest ból jądra i czułość moszny, którą Pan opisuje. Moszna jest ogólnie bardzo wrażliwą okolicą organizmu i próg bólu w tej okolicy może być przez każdego odczuwany indywidualnie. Jeśli jednak ból występuje razem z powyżej opisywanymi to problem może się wywodzić z moszny, miednicy lub być skutkiem dyskopatii. Najbardziej odpowiednim postępowaniem dla Pana będzie wizyta u neurologa lu neurochirurga oraz dokładne opisanie dolegliwości. Jeśli będą trudności ze nalezieniu przyczyny, a jądro będzie dalej bolało, można wykonać badania USG jąder. Decyzję o dalszym postępowaniu oraz postawieniu dokładnej diagnozy może jednak podjąć tylko lekarz prowadzący.