Ryzyko ciąży a menopauza

Bardzo proszę o udzielenie informacji na temat zajścia w ciążę. Mam 53 lata. Ostatnią miesiączkę miałam 21.08.2008 r., od tego czasu nie miałam miesiączki ani żadnych plamień. Czy bez żadnego zabezpieczenia mogę jeszcze zajść w ciążę?
53 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ponieważ nie miesiączkuje Pani ponad 12 miesięcy, znajduje się Pani w okresie postmenopauzalnym. Oznacza to, że nie dochodzi już do owulacji, więc nie ma ryzyka zajścia w ciążę.

Na wszelki wypadek proponuję jednak wykonać oznaczenie stężenia we krwi FSH. Jeżeli wynik będzie się mieścił w granicach 42-188 IU/l (lub w normie dla menopauzy podanej przez laboratorium), nie musi się Pani zabezpieczać podczas współżycia.