Ryzyko ciąży po aborcji

Czy możliwe jest zajście w ciąże, jeśli dwa dni po aborcji chirurgicznej uprawiałam seks z partnerem, ale bez wytrysku? Krwawienie po zabiegu aborcji ustało na drugi dzień.

Witam. W opisanej sytuacji nie ma Pani podstaw do obaw o ewentualną ciążę. Po pierwsze, to niezwykle mało prawdopodobne, żeby nie powiedzieć niemożliwe, aby została uwolniona komórka jajowa tuż po zakończeniu ciąży. Po drugie, w trakcie łyżeczkowania jamy macicy dochodzi do zniszczenia jej śluzówki, co znacząco uniemożliwia zagnieżdżenie ewentualnej komórki jajowej. Reasumując, w zaistniałej sytuacji nie ma ryzyka ciąży. Powinna Pani chwilowo wstrzymać się ze współżyciem, by dać drogom rodnym szansę na regenerację i uniknąć ewentualnego zakażenia. Pozdrawiam