Ryzyko ciąży związane z nieprawdłowym przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych

W zeszłym miesiącu wzięłam dwie tabletki antykoncepcyjne (Atywia) tego samego dnia, w wyniku czego skrócił mi się cykl o jeden dzień, niestety w tym miesiącu sytuacja musiała się powtórzyć, ponieważ obawiałam się, że wcześniejsza tabletka się nie wchłonęła i zażyłam w ciągu 12 h drugą. Na dodatek w drugim tygodniu cyklu pominęłam jedną tabletkę, zażyłam drugiego dnia jednocześnie dwie. Boję się, że skrócenie cyklu dwa razy z rzędu może spowodować zajście w ciążę. Proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Teoretycznie ryzyko istnieje.
Leki antykoncepcyjne powinny być zażywane regularnie o stałej porze (zgodnie z zaleceniami producenta), by nie dochodziło do wahań stężenia hormonów, które mogą spowodować niepełne zabezpieczenie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jeśli przez pomyłkę zażyje Pani jednego dnia 2 tabletki, to następnego najlepiej wziąć jedną z zapasowego blistra.
W wyjątkowych sytuacjach można także skrócić przerwę do 6 dni.
Najlepiej jednak, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej.