Ryzyko niewchłonięcia się tabletki antykoncepcyjnej

Dzień dobry. Mam 20 lat i moja sytuacja miewa się tak, iż stosuję 2-gie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Przy pierwszym nie było żadnych ubocznych skutków. Później przerwa, i w niedzielę(23.I) zaczęłam pierwszą tabletkę. W piątek (28.I) współżyłam z partnerem, i skończył 'we mnie'. Od niedziele miałam luźne stolce, lecz nie przypominam sobie, iż były one po zażyciu tabletek. Nie była to biegunka, lecz 2-3 stolce na dzień, o konsystencji luźnej, niezbite, 'porozrywane' (możliwe, że za sprawą dużej ilości zjedzonych mandarynek). Kochałam się z partnerem, bez dodatkowego zabezpieczenia, bazowaliśmy tylko na tabletkach. Od tamtej pory odczuwam ból w podbrzuszu, brak apetytu, lecz nie wiem czy to nie jest wywołane strasznym stresem, gdyż to był pierwszy mój stosunek, gdzie wytrysk był we mnie. Dzisiaj 4 dni po stosunku, miałam śluz o konsystencji bezbarwn0-białej, i dziwnym zapachu (czy to jeszcze zapach spermy)? Zaznaczam, że tabletki biorę regularnie, lecz boję się, czy te stolce miały wpływ na skuteczność tabletek? Do ginekologa mam termin na 8 lutego, lecz do tego czasu wykończę się psychicznie, zachodząc w głowę, czy istnieje ryzyko ciąży? Liczę na szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ryzyko niewchłonięcia się tabletki istnieje dopiero w przypadku wystąpienia biegunki o dużym nasileniu. Z Pani opisu wynika, że ryzyka takiego nie było. Ból w podbrzuszu i brak apetytu zapewne związane są ze stresem. Tym bardziej, że objawy ciąży nie pojawiają się nigdy tak szybko po stosunku. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w przypadku prawidłowego ich stosowania i bez używania dodatkowych metody antykoncepcyjnych wynosi 99% (1% kobiet rocznie zachodzi  w ciążę). Proszę więc nie panikować!

Nie wiem, co ma Pani na myśli, mówiąc, że śluz miał "dziwny" zapach. Jeśli zapach ten był przykry, to możliwe, że doszło do infekcji dróg rodnych. W takim wypadku konieczna jest wizyta u ginekologa, który zbada Panią i zleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!