Ryzyko porodu przedwczesnego w 32 tygodniu ciąży i miękkiej szyjce macicy

Dziendobry jestem w 32 tygodniu ciąży 4 dni temu lekarz mierzył szyjkę ma 13mm i badał mnie na fotelu że, jest miękka (córkę urodziłam w 32 tygodniu) dostałam zastrzyki dexaven i mam dużo leżeć ale nie jestem w szpitalu zaczełam odczuwać bóle podbrzusza czeste twardnienie brzucha i tak jakby dzidzius miał zaraz wyjść(położenie główkowe) czy powinnam wcześniej zgłosić się do szpitala czy poczekać do wizyty i czy naprawdę grozi mi szybki poród przedwczesny proszę o odpowiedz
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

W związku z poprzednim porodem przedwczesnym (zwłaszcza, jeżeli nie ustalono jego przyczyny) jest Pani w grupie ryzyka i kolejna ciąża również może zakończyć się wcześniej.
Na podstawie podanych objawów nie można wykluczyć kolejnego porodu przedwczesnego i najważniejsze jest zastosowanie się do zaleceń lekarza, który Panią badał.
Zarówno rozpoczęcie czynności skurczowej, jak i odpłynięcie wód, czy wystąpienie krwawienia są objawami nakazującymi niezwłoczne udanie się do szpitala.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Poród przedwczesny rozpoczyna się podobnie jak ten w terminie, więc jeśli tylko zauważysz niepokojące objawy warto zgłosić się do lekarza. Są to m.in krwawienie albo plamienie z dróg rodnych, zwiększona ilość upławów lub nagła zmiana wyglądu wydzieliny, która staje się wodnista, czasem podbarwiona krwią, bolesne kurcze przypominające te miesiączkowe (szczególny niepokój powinny wzbudzić skurcze występujące częściej niż 4 razy w ciągu godziny), wyjątkowo silny ból pleców, uczucie, jakby dziecko naciskało na kanał rodny.Jeśli w twoim przypadku ryzyko rozpoczęcia się akcji porodowej przed czasem jest spore, powinnaś znajdować się pod stałą opieką lekarza. Pomóc może ci też wypoczynek, unikanie stresu, czasem, po odpowiednich badaniach, ginekolodzy zalecają bezwzględne leżenie nawet przez kilka tygodni czy nawet miesięcy.
Pamiętaj, aby cały czas uważnie obserwować swój organizm i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które mogą sugerować początek porodu. Szybka reakcja specjalisty zwiększy szanse na donoszenie ciąży. Myślę iż brak w miarę regularnych skurczów oznacza iż to jeszcze nie czas, nie mniej jednak z uwagi na wcześniejszy poród przedwczesny w wywiadzie warto być pod stałą opieką lekarza.