Ryzyko powikłań i infekcji po rekonstrukcji piersi

Zastanawia mnie problem związany z możliwym ryzykiem przy tego typu operacji. Domyślam się, że rekonstrukcja piersi nie jest najłatwiejszą operacją, i jak każda, niesie ze sobą pewne ryzyko. Chciałabym wiedzieć jak duże jest ryzyko ewentualnych powikłań czy infekcji? Jakich mogę się spodziewać negatywnych konsekewncji?

Witam serdecznie!

Zabiegi rekonstrukcji piersi wykonywane są coraz częściej, a techniki są stale udoskonalane, dlatego też odsetek możliwych powiklań po zabiegu jest znacznie mniejszy niż kiedyś. Problemy związane z rekonstrukcją piersi są takie, jak po innych operacjach, czyli: możliwość krwawienia, zakażenia, ból i dyskomfort oraz zbieranie się płynu w operowanym miejscem i przerost blizny (bliznowiec).

Powikłania zależą także od rodzaju operacji (rekonstrukcja za pomocą ekspandera lub płatu mięśniowego) oraz czasu jej wykonania (od razu po mastektomii lub w trybie opóźnionym). Ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjentki przed planowanym zabiegiem.