Ryzyko powikłań po wszczepieniu rozrusznika serca

Jakie jest zagrożenie / ryzyko wszczepienia rozrusznika serca po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu? Czy jest ono większe w związku z przebytym udarem niźli w sytuacji przed udarem? Czy jest to w tej sytuacji zabieg bezpieczny i zapewni sercu właściwą pracę oraz ochroni przed kolejnym udarem wynikającym z choroby migotania przedsionków? Sytuacja dotyczy mojej mamy - 55 lat, która w niedzielę przeszła udar mózgu. Ma sparaliżowaną prawą stronę ciała, tzn. nie porusza ręką i nogą oraz nie mówi. Rozumie, co się do niej mówi. Jednak wyniki serca wskazują na migotanie przedsionków, częstoskurcz, a wcześniejsze EKG sprzed 3-4 miesięcy wykazywały zatrzymywanie akcji serca na 3 sekundy. Lekarze uważają, że należy wstawić rozrusznik serca. Proszę o poradę.

Witam!
W sytuacji gdy przyczyną udaru niedokrwiennego jest napadowe migotanie przedsionków konieczne jest zapobieganie wystąpieniu kolejnych epizodów migotania przedsionków. Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) pozwoli na automatyczne przywrócenie rytmu zatokowego serca u Pani mamy co pomoże zapobiec powstaniu skrzepliny w sercu, która mogłaby doprowadzić do kolejnego udaru. Jeśli chodzi o ryzyko to jest ono takie samo w stosunku do sytuacji przed udarem. ICD jest implantem wszczepianym podskórnie, którego elektroda poprzez żyłę podobojczykową jest umieszczona w sercu. Jest to zabieg, obarczony stosunkowo małym ryzykiem. Oczywiście mogą wystąpić powikłania takie jak: krwawienie, czy odma opłucnowa (“spadnięcie” płuca), ale łatwo poddają się leczeniu. Poważne powikłania zdarzają się rzadko: zakażenie rany operacyjnej i układu wewnątrzżylnego, przebicie serca czy zgon. W opisanej sytuacji wszczepienie ICD wydaje się być dobrym rozwiązaniem. O szczegółowe informację proponuję zapytać lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!