Ryzyko w ciąży po dwóch cięciach cesarskich

Witam! Mam 31 lat, przeszłam już dwie cesarki. Ostatnią pół roku temu. Właśnie okazało się, że jestem znowu w ciąży. Proszę o odpowiedź, czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla mnie i dla dziecka? Co zrobić w takiej sytuacji, zdecydować się na donoszenie mimo ryzyka czy jednak usunąć. Wiem, brzmi to okropnie :( Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! O uniknięciu ciąży powinna Pani pomyśleć przed poczęciem, teraz jest już za późno. Usunięcie ciąży nie jest zresztą w Polsce legalne w takich przypadkach. Ryzyko pęknięcia macicy w bliźnie - bo przede wszystkim tego się boimy - wynosi ok. 2-3% i występuje przede wszystkim w czasie porodu, czyli gdyby pozwolono Pani rodzić naturalnie. Obecna ciąża powinna po prostu zostać rozwiązana drogą cięcia cesarskiego po ukończeniu 38 tygodni (jeśli nie wystąpią żadne wskazania do wcześniejszego rozwiązania, w tym czynność skurczowa czy odpłynięcie płynu owodniowego). W trzecim trymestrze lekarz prowadzący może pokusić się o ocenę blizny macicy w badaniu USG, jednak niestety ocena taka jest obarczona dużym błędem - nie mamy wiarygodnej metody, często w rzeczywistości blizna wygląda zupełnie inaczej, niż wydawało się w badaniu USG. Cięcie cesarskie u kobiety po dwóch cięciach jest też zwykle trudne technicznie ze względu na liczne zrosty i obarczone zwiększonym ryzykiem uszkodzenia Pani narządów wewnętrznych i krwawienia. Jednak w dzisiejszych czasach, przy dużym odsetku cięć cesarskich, taka sytuacja zdarza się nierzadko, tak więc w rękach doświadczonego operatora będzie Pani bezpieczna. Nie ma tu też większego znaczenia czas, który upłynął od ostatniego cięcia. Pozdrawiam serdecznie!