Ryzyko zachorowania na cukrzycę

Witam. Mam pytanie. Moi rodzice chorują na cukrzycę. Mama choruję na typ 1 od 23 lat (dostała po moim urodzeniu), bierze insulinę 4 razy dziennie i ma dość często spadki cukru, była w śpiączce już 3 razy. Tata choruje od 5 lat na typ 2, również wstrzykuje sobie 4 razy dziennie insulinę lecz jego cukrzyca jest trochę łagodniejsza od mamy. Jakie jest ryzyko, że ja również zachoruje? Czy jeżeli urodzę dziecko będzie ono również narażone na cukrzycę? Ile średnio żyje cukrzyk typu 1, a ile typu 2?

Witaj,
ryzyko zachorowania przez Ciebie na cukrzycę jest podwyższone, ale to wcale nie znaczy że zachorujesz! Powinnaś szczególnie zadbać o dietę- ograniczyć spożycie tłuszczów oraz cukrów prostych, jeść co najmniej 5 posiłków dziennie i przede wszystkim zainteresować się sportem. regularny wysiłek fizyczny powoduje lepsze funkcjonowanie całego organizmu, wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną, a również powoduje wydzielanie endorfin-hormony szczęścia :)

Pozdrawiam
Agata Jarnuszewska
http://dobrydietetyk.pl/centrum-wiedzy/20/cukrzyca/

Witam Panią,

Rzeczywiście ryzyko zachorowania na cukrzycę w Pani przypadku jest podwyższone. Proszę zadbać o to aby w diecie ograniczyć spożycie cukrów prostych i tłuszczów. Stara się Pani prowadzić zdrowy styl życia, dbać o aktywność fizyczną i prawidłowy jadłospis. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk