Rzęsistkowe zapalenie pochwy a starania o dziecko

Z cytologi wyszło mi rzęsistkowe zapalenie pochwy a zaczeliśmy się z mężem starać o dziecko. lekarz przepisał mi metronidazol którego nie powinno się stosować w pierwszym trymestrze ciąży. obawiam się, bo co jeśli podczas ostatnich prób mogłam zajść w ciążę? jeszcze jedno pytanie: oboje z mężem nie mieliśmy innych partnerów, więc skąd u mnie rzęsistkowica?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W przypadku kobiet w ciąży zakażenie rzęsistkiem pochwowym może wpływać na przebieg ciąży i prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową. Dokładne powiązania między kolonizacją lub zakażeniem dolnych dróg rodnych w okresie ciąży i przedwczesnym porodem pozostaje dyskusyjne. Nie mniej jednak leczenie jest koniecznie. Niestety nie wiem skąd mogła wziąć się infekcja w Państwa przypadku.