Samookaleczanie się u kolegi

Jeśli mój kolega samookalecza się z powodu tego, że ma "fajną" krew i się mu to podoba to jest normalne czy to sprawa dla psychologa. Jakbym się trochę o niego martwił .

Dzień dobry!

Uszkadzanie, okaleczanie własnego ciała nie jest zjawiskiem naturalnym, zdrowym czy powszechnym. Zawsze świadczy o problemach psychicznych, osobowościowych. Również wtedy, kiedy samookaleczeń dokonuje się "dla zabawy" czy "dla zaimponowania kolegom". Jest możliwe, że pomysł kolegi samoistnie minie z czasem. Istnieje jednak duże ryzyko, że z tego samego źródła - np. skłonności do zachowań niebezpiecznych, przemocy, autoagresji, niestabilności emocjonalnej - pojawią się inne objawy, nowe trudności.

Pozdrawiam!

Samookaleczenia nie są typowym zachowaniem - powodują nie tylko uszkodzenia ciała, ale także zagrażają życiu i zdrowiu (od zakażeń aż do podcięcia żył). Jeżeli kolega jest niepełnoletni być może warto zwrócić się do pedagoga/psychologa szkolnego z prośbą o wsparcie i mediacje? Lub bezpośrednio do rodziców. W szkole obecnie bywa "moda na samookaleczanie", jednakże bez konkretnego (zaburzonego) podejścia do samego siebie i swojego ciała żadna osoba nie sięgnie po tego typu "ozdobnik" czy "modę".

Może to być okresowy przejaw buntu, trudności. Jednak samookaleczenia są nie tylko sygnałem trudności w radzeniu sobie z emocjami mogącymi sugerować zaburzenia osobowości, to są także niebezpieczne dla zdrowia. Zachęcałabym do konsultacji psychologicznej.

Witam,
zdecydowanie dobrze byłoby, żeby się tym zajął psycholog. Gdyby udało Ci się do tego namówić kolegę byłoby bardzo dobrze, choć zdaję sobie sprawę z tego, ze może to nie być łatwe. Mało wiem o sprawie, ale możesz pisać także do mnie bezpośrednio na maila adres na stronie gabinetu). Pozdrawiam.