Schizofrenia czy opętanie?

Mój mąż widzi od ponad roku głowę jakiegoś "człowieka", który namawia go do popełnienia samobójstwa i podpowiada mu jak to zrobić. Mówi mu, że go nikt nie potrzebuje, że jest niepotrzebny i lepiej żeby ze sobą skończył. Wmawia mu, że mam kochanka i chcę z nim być, a on stoi na przeszkodzie. Zdarza się, że mówi głosem nie należącym do niego i robi rzeczy, których nigdy by nie zrobił mój mąż. Bardzo źle reaguje na wodę święconą. Po pokropieniu go twierdzi, że pali go całe ciało i nawet chce mnie w tym momencie uderzyć, co jest do niego niepodobne, bo jest spokojnym człowiekiem. Psychiatra szprycował go psychotropami, które nic nie dawały, psycholog stwierdził, że nie jest w stanie mu pomóc, nawet ksiądz egzorcysta wykonał egzorcyzmy i też nic nie pomogło. Nie wiem gdzie się udać i jak mu pomóc, bo już dłużej nie mogę patrzyć jak się z tym męczy. Danuta

ponad rok temu

Witam serdecznie,
W opisywanej sytuacji wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza psychiatry.
Nie wiem, co rozumie Pani przez „szprycowanie lekami” - domyślam się, że lekarz nie podawał tych leków w zastrzykach. Mąż prawdopodobnie miał je przyjmować samodzielnie w domu. Wówczas przyczyną nieskuteczności leków mogło stać się np. działanie samego pacjenta. Mógł on np. z pobudek urojeniowych unikać przyjmowania leków czy stosować zbyt małe dawki.
Halucynacje wzrokowe nie są typowe dla schizofrenii. Wskazują raczej na psychozę organiczną, np. spowodowaną uzależnieniem od alkoholu (typowe są wówczas również urojenia niewiary małżeńskiej), lub uszkodzeniem tkanki mózgowej z innej przyczyny (guz, proces neurodegeneracyjny).
Małżonek wymaga więc odpowiedniej diagnostyki, obejmującej badania neuroobrazowe (tomografia komputerowa mózgu) oraz EEG.
Proszę również zastanowić się nad możliwością leczenia szpitalnego - wtedy możliwa byłaby szybka diagnostyka i zastosowanie skutecznego leczenia.
Omamy, które namawiają do popełnienia samobójstwa, komentują zachowanie są niepokojącym objawem, który może stwarzać niebezpieczeństwo dla pacjenta lub jego bliskich!
Jeśli mąż nie zgadza się na leczenie, psychiatra może przedstawić Pani możliwości wynikające z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Z pozdrowieniami