Schizofrenia paranoidalna a funkcja kierownicza

Czy osoba ma schizofrenie paranoidalną może sprawować funkcję kierowniczą?
ponad rok temu

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Odpowiedź na to pytanie zależy od stopnia „wyzdrowienia” i aktualnego samopoczucia danej osoby. Osoby chorujące na schizofrenię mają szansę funkcjonować w społeczeństwie i podejmować różne role, również te zawodowe. Specyfika choroby psychicznej polega na okresowym występowaniu pogorszeń stanu zdrowia oraz okresów względnie dobrego funkcjonowania (remisji). Jeżeli osoba o której piszesz leczy się, jest pod stała opieką lekarza, potrafi rozpoznawać wczesne symptomy nawrotu choroby, to tym samym może wydłużać okresy remisji. Polska niestety jest postrzegana przez społeczeństwo jako obszar najsilniejszej dyskryminacji osób chorych psychicznie. Osobiście jednak znam osoby chorujące, które pracują, uczą się, żyją...
Z pozdrowieniami
Monika Prus

Sprawowanie funkcji nawet kierowniczych nie zależy od diagnozy, ale od stanu i możliwości pacjenta. Jeśli ktoś jest w remisji (wycofanie objawów chorobowych) w dobrym stanie i kontakcie, bierze leki, a także jest wstanie monitorować i aktywnie śledzić objawy zwiastunowe nie ma przeszkód, by pracował.

to zależy, jeśli aktualnie radzi sobie z powierzonymi obowiązkami oraz stresem związanym z zajmowanym stanowiskiem nie widzę przeszkód
psycholog
W. Zięba