Schudnąć 7 kg: jedząc 4 posiłki dziennie?

Mam 13 lat, 175 cm wzrostu i ważę 56 kg, jestem dziewczyną. Ogólnie czuję się dobrze i nic mi nie dolega. Codziennie jem dużo słodyczy, a z domu wychodzę bez śniadań, pije dziennie 2 l coli. Chciałam się dowiedzieć, czy ćwicząc więcej i jedząc 4 małe posiłki dziennie schudnę 7 kg?

Witam serdecznie!

Masz 13 lat, a więc jesteś na etapie dojrzewania. Odchudzanie w tym okresie jest zabronione, można jedynie zmodyfikować swoją dietę - tzn. zmienić nawyki żywieniowe oraz wprowadzić dodatkową aktywność fizyczną, aby móc poczuć się lepiej ze swoją wagą. Jednak w Twoim przypadku odchudzanie zupełnie nie jest potrzebne. Przeciwnie, powinnaś utrzymać aktualną masę ciała (a nawet kilka dodatkowych kilogramów nie oznaczałoby u Ciebie nadwagi)!

Według siatek centylowych, które służą do oceny prawidłowości rozwoju dzieci oraz młodzieży, Twój wzrost jest na poziomie 97 centyla. Oznacza to, że gdyby wybrać grupę 100 dzieci w Twoim wieku, 97 z nich byłaby od Ciebie niższa. Zatem jesteś bardzo wysoką dziewczynką i Twoja waga jest jak najbardziej prawidłowa do Twojego wzrostu.

Powinnaś raczej nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. Jednym z błędów, jakie popełniasz jest omijanie śniadania, a śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem dnia. Rano nasz organizm spala najwięcej kalorii, więc "nie mają one szans" żeby odłożyć się w postaci tkanki tłuszczowej. W Twoim wieku śniadanie jest również bardzo ważne ze względu na otrzymywanie dobrych wyników w nauce. Prawidłowo zbilansowane śniadanie doda Ci energii, dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Jeśli nie jesteś rano głodna, to przynajmniej wypij jogurt lub zjedz ulubiony owoc, tak aby nie wychodzić z domu z pustym żołądkiem.

Duża ilość słodyczy w diecie to również nie jest dobry pomysł. Słodycze są źródłem tłuszczów, dużej ilości cukru. Większość z nich to tzw. puste kalorie. Wybierz zdrowe przekąski np. nasiona dyni, orzechy nerkowca, suszone śliwki czy orzeszki sojowe. Poza energią, dostarczą witamin i składników mineralnych.

Colę lepiej zastąpić wodą mineralną i sokami bez dodatku cukru. Cola zawiera w swoim składzie ogromne ilości cukru oraz fosforany, które wypłukują wapń z kości. Nie szkodź swojemu zdrowiu!

Pozdrawiam