Scyntografia po usunięciu tarczycy z powodu raka brodawkowatego

Jestem kilka dni po usunięciu tarczycy z powodu guzka - raka brodawkowatego. Scyntygrafię ambulatoryjnie 3 dni (choć 100 km od szpitala) mam 6 tygodni po operacji. Od 2 dni źle się czuję, słabiutka, kołowata, szybki rytm serca, nie dosypiam z powodu złego samopoczucia, niedoczynność pooperacyjna stwierdzona przy wypisie ze szpitala, TSH - 7,06, (w dodatku silnie się często pocę - być może z przekwitania?). Wcześniej przed operacją i ogólnie hormony były w porządku, mimo nadwagi. Czy taki stan jest normalny, nie zagraża życiu, spowodowany niedoczynnością, wytrzymam lub powinnam wytrzymać do scyntygrafii? A może dłużej do radiojodowania leczniczego trzeba być bez leków? Czy mogę jakoś wzmocnić, brać leki na serce, na które od niedawna zaczęłam odczuwać? Czy scyntygrafia powinna być wcześniej (do 30 dni od operacji), czy negatywnie zaważyć może na powodzeniu leczenia? Czy powinnam brać Eutyrox 50 (25?) do jakiego okresu czasu przed scyntygrafią? Czy raczej nie powinnam go zażywać przed scyntygrafią? Po jakim czasie po scyntygrafii powinno być (i powinnam się spodziewać) dla dobra leczenia potrzebne u mnie radiojodowanie lecznicze? W jakich ewentualnie przypadkach nie stosuje się po scyntygrafii leczenia radiojodem (chyba J131) i dlaczego? Mam skierowanie do endokrynologa dane przy wypisie. Dodam, że późne terminy wizyt u endokrynologa, więc nie wiem, czy ma sens czekać na wizytę, czy do internisty po Eutyrox... Co dalej mam robić? Nie wiem, czy i jak się przygotować do scyntygrafii (?), bo powiedziano, że wówczas się wszystkiego dowiem. Kiedyś słyszałam coś o diecie przed czy po scyntygrafii, wyrzucaniu ubrań, więc jedno czy kilka jakichś ubrań zabrać, itp.? Jakie rady?

Bardzo proszę o podpowiedź, co w ogóle w przypadku raka powinno się wykonać najpierw: czy leczenie radioaktywnym jodem, a potem scyntygrafię, czy najpierw scyntygrafia a później radiojodowanie?

Czy taki stan jest normalny, nie zagraża życiu, spowodowany niedoczynnością, wytrzymam lub powinnam wytrzymać do scyntygrafii?

  • Ten stan jest dość normalny po tego typu operacji. Najlepiej, aby wytrzymać i stawić się na scyntygrafię w wyznaczonym terminie mimo objawów obecnych niedoczynności. Im w większej Pani jest niedoczynności tarczycy (wysokie TSH) tym scyntygrafia wyjdzie bardziej wiarygodna i dokładniejsza. Jednak jeśli nasilenie dolegliwości będzie znaczne, nie pozwoli Pani w pełni funkcjonować życiowo to proszę z tym problemem pilnie udać się do prowadzącego Panią endokrynologa.

A może dłużej do radiojodowania leczniczego trzeba być bez leków?

  • Nie powinno się w tym okresie stosować substytucji hormonami tarczycy, aby wysokie było TSH i większe możliwości wychwytu jodu przez ewentualne resztki gruczołu tarczowego.

Czy mogę jakoś wzmocnić, brać leki na serce, na które od niedawna zaczęłam odczuwać?

  • Co do innych leków nie ma przeciwwskazań, aby je stosować. Proszę w tej sprawie np. skonsultować się z kardiologiem.

Czy scyntygrafia powinna być wcześniej (do 30 dni od operacji), czy negatywnie zaważyć może na powodzeniu leczenia?

  • Standardowo scyntygrafię po takim zabiegu z tym rozpoznaniem wyznacza się po 6 tygodniach. Myślę, że byłaby możliwość wcześniejszej scyntygrafii jeśli osiągnie Pani odpowiedni poziom TSH - trzeba w tej sprawie skonsultować się z pracownią, gdzie wykonywana jest ta scyntygrafia.

Czy powinnam brać Eutyrox 50 (25?) do jakiego okresu czasu przed scyntygrafią? Czy raczej nie powinnam go zażywać przed scyntygrafią?

  • Nie wolno zażywać w tym okresie.

Po jakim czasie po scyntygrafii powinno być (i powinnam się spodziewać) dla dobra leczenia potrzebne u mnie radiojodowanie lecznicze?

  • Z reguły w okresie około 2-4 tygodni.

W jakich ewentualnie przypadkach nie stosuje się po scyntygrafii leczenia radiojodem (chyba J131) i dlaczego?

  • Jeśli nie byłoby wychwytu jodu w scyntygrafii oznaczałoby to, że tarczyca została doszczętnie usunięta wraz z nowotworem. Wtedy już nie trzeba stosować leczenia radiojodem.

Mam skierowanie do endokrynologa dane przy wypisie. Dodam, że późne terminy wizyt u endokrynologa, więc nie wiem czy ma sens czekać na wizytę, czy do internisty po Eutyrox... Co dalej mam robić?

  • Uważam, że powinna Pani pilnie skonsultować się jednak po zabiegu z endokrynologiem, a nie udawać się do innych lekarzy. On zadecyduje o odpowiednim postępowaniu.

Nie wiem, czy i jak się przygotować do scyntygrafii (?), bo powiedziano, że wówczas się wszystkiego dowiem. Nieco kiedyś słyszałam coś o diecie przed czy po scyntygrafii, wyrzucaniu ubrań, więc jedno czy kilka jakichś ubrań zabrać, itp.? Jakie rady?

  • W przypadku scyntygrafii nie ma specjalnych zaleceń. Technet (izotop podobny do jodu) stosowany w przypadku scyntygrafii szybko się rozpada w przeciągu 6 godzin, dlatego nie ma zagrożeń napromienianiem ani dla Pani, ani dla otoczenia. Co innego z leczeniem radiojodem (około 2 tygodniowy okres rozpadu). Jeśli zostanie Pani zakwalifikowana do tego leczenia zostanie Pani konkretnie poinformowana o sposobie postępowania.

Co w ogóle w przypadku raka powinno się wykonać najpierw : czy leczenie radioaktywnym jodem, a potem scyntygrafię, czy najpierw scyntygrafia a później radiojodowanie?

  • Oczywiście najpierw scyntygrafia a potem leczenie radiojodem.