Seks po usunięciu macicy i jajników – czy jest możliwy?

W wieku 45 lat (sierpień 2008) zdecydowałam się na usunięcie macicy, razem z szyjką macicy, ze względu na bardzo obfite i długie miesiączki. Powodem były mięśniaki. Po roku czasu (listopad2009) okazało się, że są guzy na jajnikach - usunięto obydwa. Odeszłam od męża. Mam przyjaciela, bardzo się kochamy. Jak myślami sięgam wstecz, to się zastanawiam, czy kiedykolwiek miałam orgazm. Mam problemy w czasie odbywania stosunków płciowych, nie mam orgazmu. Bardzo Was proszę o pomoc. O jakąkolwiek poradę. Pozdrawiam - Iwona

Pytanie zadane 06-12-2010r. o 09:38
 Redakcja abcZdrowie porady udziela Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Porada eksperta


Witam!
Przyczyny braku orgazmu bywają bardzo różne. Często problem ten wynika z nieumiejętności pełnego zrelaksowania się bądź zbyt krótkiej, „pobieżnej” gry wstępnej. Być może Pani mąż nie dbał wystarczająco o przygotowanie do penetracji podczas zbliżeń?
Anorgazmia u kobiet to często występujące zaburzenie. Czasem przyczyna tkwi głęboko w psychice, wynika z określonego sposobu wychowania, niewystarczającej czułości ze strony rodziców w dzieciństwie itp. czynników. W takich przypadkach konieczna może być wizyta u seksuologa i psychoterapia, choć nierzadko wystarczy odpowiednie podejście kochającego partnera.
Ponieważ usunięto Pani jajniki, jest Pani już po menopauzie. Wiąże się to z obniżonym poziomem estrogenów we krwi i co za tym idzie, z potencjalną suchością pochwy. To może dodatkowo utrudniać osiągnięcie satysfakcji ze współżycia i wymaga zastosowania lubrykatu lub miejscowego preparatu z estrogenami.
Oczywiście może Pani też zdecydować się na hormony przyjmowane ogólnoustrojowo, czyli HTZ, która również powinna zaradzić tego typu problemom. Natomiast sam fakt pozbawienia macicy i przydatków w sposób bezpośredni nie zmniejsza Pani „seksualnego potencjału”, może Pani współżyć bez ograniczeń.
Polecam też lekturę artykułu o seksie po menopauzie.
Pozdrawiam serdecznie!

 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (3)

Wyloguj
~zebra
~zebra

Dla kobiet które przeżywały orgazm jako skurcze macicy, a nie tylko łechtaczkowy czy pochwowy, usunięcie macicy powoduje brak orgazmu i znaczne pogorszenie życia intymnego.

Odpowiedz
~bez macicy
~bez macicy

Mam jajniki ale usunięto mi trzon macicy, czyli bez szyjki. Nie miesiączkuje, nie mam orgazmu, mam suchość pochwy, bolesne stosunki ale trudno żeby było inaczej skoro libido zerowe bez normalnego miesiączkowania i macica jest ważnym narządem przede wszystkim SEKSUALNYM. Przy okazji tylko ...służy do rozrodczości także. Dlatego argument że "gdy nie planuje się już dzieci to wtedy macica nie jest już kobiecie potrzebna", to bzdura. Może kobieta planuje jeszcze jakieś życie erotyczne? to trzeba się wówczas dobrze zastanowić nad operacją radykalną, zwłaszcza jeśli wskazaniem do operacji są tylko mięśniaki

Odpowiedz
~medycyna o macicy
~medycyna o macicy

medycyna o macicy
Funkcje macicy są znacznie bardziej złożone niż tylko rozrodcze, dlatego coraz mniej histerektomii (usunięcia macicy) wykonuje się z powodu zmian łagodnych (mięśniaki) przy nowych metodach (embolizacja, histeroskopia zachowawcza, esmya). Do końca życia kobiety, i po menopauzie macica pośrednio i bezpośrednio bierze udział w gospodarce hormonalnej. W istotnym stopniu także produkuje prostaglandyny chroniące przed chorobami kardiologicznymi. Zachowanie macicy nie skraca sztucznie kobiecie okresu miesiączkowania (przyspieszona menopauza). Anatomicznie macica zapewnia prawidłową statykę i motorykę narządów układu moczowo-płciowego i narządów miednicy mniejszej. Po usunięciu macicy pęcherz, układ moczowy może nie pracować prawidłowo (odnerwienie, zmiany anatomiczne). Jelita nie pozostają w naturalnej konfiguracji ("na swoim miejscu") wypełniając puste miejsce po macicy. Macica daje możliwość przeżywania pełnego wewnętrznego orgazmu (skurcze macicy). Dla wielu kobiet jest to najistotniejszy narząd seksualny umożliwiający normalny orgazm tzw. wewnętrzny. Podczas histerektomii przecinane są więzadła podtrzymujące macicę i liczne sploty nerwowe odpowiedzialne za odczuwalność bodźców erotycznych (splot hipogastryczny). Traci się także odpowiednie ukrwienie ponieważ przecinane są naczynia krwionośne odpowiedzialne za dokrwienie narządów płciowych (także łechtaczki, warg sromowych, pochwy). Brak menstruacji skutkuje także mniejszym ukrwieniem. Osłabione zostają mięśnie w obrębie miednicy i pozostałych narządów. Wiele kobiet po operacji traci swoją poprzednią seksualność ponieważ faza podniecenia fizjologicznie polega na dodatkowym dopływie krwi i ukrwieniu, a pełny orgazm - na skurczach macicy. Zwężenie i suchość pochwy dodatkowo może spowodować dyspareunię (bolesne stosunki). Pozostawiony kikut szyjki nie zastępuje funkcji seksualnej macicy. Pochwa narażona jest na obniżenie się a układ moczowy na dysfunkcje (zaburzenia mikcji, brak kontynencji /strumienia moczu, nietrzymanie moczu, ciągłe parcie na mocz, obniżenie się pęcherza. Mimo pozostawionych jajników, przyspieszona jest menopauza (całkowite wygaśnięcie jajników). Pozostawione jajniki i jajowody są niedokrwione i tracą swoją normalną wydolność, są odcięte od macicy, zaburzona jest gospodarka hormonalna i współpraca z mózgiem. Niektóre kobiety szybciej odczuwają objawy zaawansowanego klimakterium (gorsza pamięć, depresyjność). Jajniki z zachowaną macicą pracują regulatywnie i dostosowawczo do końca życia kobiety. Tzw. orgazm łechtaczkowy i pochwowy, jedyny jaki fizjologicznie pozostaje po usunięciu macicy, także może być osłabiony ze względu na chirurgiczną częściową utratę unerwienia. Kobiety zgłaszają też często brak wrażliwości piersi na stymulację, co jest skutkiem chirurgicznej ingerencji w układ nerwowy, mniejsze libido, podniecenie. Są to niektóre anatomiczne i fizjologiczne przyczyny mogące pogorszyć jakość życia i zdrowia po operacji

Odpowiedz

Porady ekspertów

Usunięcie macicy drogą pochwową

Witam, mam stwierdzone obniżenie narządu rodnego. Lekarz zabronił mi wszelkich ćwiczeń siłowych...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Niewielkie miesiączki po usunięciu macicy

Witam! Jestem po zabiegu usunięcia macicy. Amputowano mi nadszyjkowo macicę, pozostawiając...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Rak hormonowrażliwy a usunięcie macicy - czy istnieją jakieś powiązania?

Panie Doktorze, piszę, aby zapytać Pana o zdanie. Wykryto nowotwór hormonowrażliwy piersi...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy moge używać olej lniany budwigowy?

Jestem po usunięciu narządów rodnych w lipcu 2008 i po chemii, ostatnia rok temu. "Był" to...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Czy pęcherz moczowy może pęknąć dwa razy?

Jestem kobietą w wieku 42 lat. Miałam 3 cięcia cesarskie, następnie torbiel jajnika prawego,...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Gojenie się rany po usunięciu macicy

Jestem w 16 dobie po operacji usunięcia macicy z mięśniakami. Po operacji byłam bardzo sina...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
Co znaczy różowa wydzielina podczas stosunku?

Mam 62 lata, miałam 3 lata temu usuniętą szyjkę i macicę. Chodzę regularnie do kontroli i lekarz...

lek. Aneta Zwierzchowska Porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
Badania kontrolne po histerektomii

Witam serdecznie! Mam 61 lat, a 12 lat lat temu miałam operację histerektomii, ze względu...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij